Dil Seçiniz
Seyahat Planlaması
Seyahat Planlaması

Seyahat Planlaması

 

Makalemize başlamadan önce Ramazan ayının hayırlara vesile getirmesini ve pandeminin sona erip tüm insanlığın sağlığa kavuşmasını Rabbimizinden niyaz ederiz. Yaz geldi Covid19 yavaş yavaş azalmaya başladı, şu anda 18 günlük bir sokağa çıkma kısıtlamasının içindeyiz ve yaklaşık 2 senedir bütün dünya evde sıkıntıdan patlama noktasına geldi. Bu makalemizde konya araç kiralama olarak sizlere seyahat planlamasında neler yapılması gerektiğini madde madde sıraladık. Keyifli okumalar dileriz.

 

Lokasyonu belirleyin

Lokasyon

Yolculuğa çıkmadan önce gideceğiniz yeri net olarak belirleyin, kafanızda bitirin. Misal olarak Antalyaya denize gideceğim veya Trabzon'a gezmeye doğayı ve tarihi yerleri gezmeye gideceğim diye bir plan yapın.

 

Ne amaçla seyahat yapacağım?

Ne amaç?

Hangi tarz seyahatlerden hoşlanırsınız? Öncelikle bunu belirleyin. Tatili bir otele gidip deniz ve kumun ve güzel yiyeceklerin tadını çıkarmak olarak mı algılıyorsunuz? Yoksa yolculuğa çıkmak, yolda tarihi yerleri görmek, karış karış doğayı gezmek ve gittiğiniz yerin kültürünü öğrenmek vb amaçlar ile mi seyahat planlıyorsunuz.

 

Bütçe planınızı yapın

Bütçe

Sizi maddi sıkıntıya sokacak planlamalar yapmayın. Ayağınızı yorganınıza göre uzatın. Bütçe, seyahatte en önemli faktörlerden biridir. Kalacağınız yer, yakıt, yeme içme ücretleri, gideceğiniz yerdeki müze ücretleri vb şeyleri maksimum fiyattan hesaplayın ki  yolculuk esnasında sıkıntıya düşmeyin.

 

Zaman planınızı yapın

Zaman

Seyahatinizin kaç gün süreceğini iyi hesaplayın. Ne çok uzun ne çok kısa olsun. Uzun sürerse sıkılır ve gereksiz masraflar yaparsınız. Kısa sürerse seyahatinizin tadı damağınızda kalır ve yolculuğa çıkıp yorulmanızın bir manası olmaz.

 

Ulaşım planınızı yapın

Ulaşım

Burada en önemli faktör bütçe, eğer gerekli miktarda paranız varsa oto kiralamayı tercih edebilirsiniz. Rahatlık bakımından en mantıklı ulaşım aracı araç kiralamak tır. Uzun yolculuklarda sağlığınız ve yol güveni açısından bunu tavsiye etmiyoruz. Bir örnek verecek olursak; Konya’dan Trabzon’a seyahat edeceksiniz ve orada bir tatil planlayacaksanız. Konya'dan Trabzon'a uçak veya otobüs bileti alıp Trabzon’da araç kiralarsanız sizin için daha mantıklı olur. Tabi bu çözüm 2 şehir arasında çok mesafe olduğu için, eğer 2 şoförünüz varsa direk Konya’dan da kiralamak mantıklı.

 

Kalacağınız yeri iyi seçin

Kalacak Yer

Kalacağınız yeri yolculuğa çıkmadan önce yapmanız sizin için daha hesaplı olur. Çünkü genellikle otel rezervasyonları erken olunca daha hesaplı olabiliyor. Tabi bu görüşe katılmayan insanlarda olabilir. Kalacağı yeri görüp, beğendikten sonra karar veren bir kitle olabilir. Buda başka bir seçenek.

 

Gezeceğiniz yerleri önceden belirleyin

Gezecek Yer

Yolculuğa çıkmadan önce internetten ve sosyal mecralardan sağlam bir araştırma yapın. Neden araştırma yapın? Misal, oraya gittiniz ve geri evinize döndünüz. Sonra bir baktınız ki gittiğiniz yerde çok güzel bir şelale varmış ve siz onu kaçırmışsınız. Böyle bunun gibi pişmanlıklar duymamak için sağlam bir araştırma yapın.

 

Lokantaları araştırın

Lokanta

Bunuda aynı şekilde internetten araştırabilirsiniz. Gideceğiniz yerde ne meşhur? Hangi lokanta kaliteli, Puanlamaları ve yorumları iyimi? vb soruları araştırın.

 

Valizinizi İyi Hazırlayın

Valiz

Acele etmeyin, unuttuğunuz bir şey olmaması için önceden elinize kalem kağıt alıp neler almanız gerektiğini kağıta not alın ve kontrol ettikten sonra valizinize koyun.

 

Bu Kadar :)

 

Bu yukarıda anlattıklarımızı harfiyen yerine uyguladığınız zaman inşallah keyifli bir yolculuk sizleri bekliyor. Tabi yukarıdaki anlattıklarımızdan da önemli trafik kurallarına uyun!  Hiçbir şey canınızdan önemli değil. Gideceğiniz yere 1 saat geç gidin, geç kalın ama hızlı gitmeyin! Yaşayın, Yaşatın. Sıhhatle kalın...

  • Etiketler: