İletişim
Konya’nın En Güzel Parkları
Konya’nın En Güzel Parkları

Konya Dervish Oto Kiralama olarak bu ayki yazımızda Konya’daki en güzel parkları işleyeceğiz. Yazımıza katkılarından dolayı Konya Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederiz.

 

Konya’nın yüzölçümü 38.873 km² dir. Türkiye’nin en büyük yüzölçümüne sahip olan ilidir. Nüfusu 2019 yılı ölçüm verilerine göre 2.232.374’dür.Ekonomik açıdan özellikle sanayi bakımından Türkiye'nin gelişmiş kentlerinden biri olan Konya doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önem taşır.

 

Elbette Konya’mızda bir çok park var lakin aralarında en meşhur olan 10 adet parkı bu yazımızda işleyeceğiz. Gelin şimdi park ziyaretine konya araç kiralama ile çıkalım :)

 

1.) Japon Parkı

Japon Parkı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve 36 bin metrekarelik alanıyla Türkiye’nin en büyük Japon Bahçesidir. Konya ile Kyoto arasında kardeşlik ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla yaptırılan Japon Parkı, Türk - Japon dostluğuna hizmet etmesinin yanında şehrin turizmine de önemli katkı sağlıyor.

 

2.) Kozağaç Parkı

Kozağaç Parkı

Meram'da Seydişehir Çevre Yolu' ndan sonra Hatıp Caddesi üzerinde bulunuyor. Türlü ağaçlarla bezeli, süs havuzları, temiz hava, geniş park alanı, mangal yakmaya uygun ortamları ve çocuk oyun alanları bulunmaktadır.

 

3.) Karaaslan Hadimi Parkı

Karaaslan Hadimi Parkı

Karaaslan Hadimi Parkında piknik alanlarının yanı sıra; 7 bin metrekarelik gölet ve havuz, 15 bin metrekarelik meyve bahçesi, atlı binicilik tesisi, kapalı oturma alanları, lunapark, çocuk oyun grupları, basketbol sahaları, tenis kortu ve sergi alanları bulunmaktadır.

 

4.) Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi

Bir tırtılın kelebek olma hikayesini keşfedeceğiniz, tek bir gün içerisinde tropikal ormanlara, Buz Denizi kıyılarına ait kelebekleri görme şansı yakalayacağımız bir deneyim için dünyanın en heyecan verici ormanlarından yola çıkan binlerce kelebek Konya’da buluşacak.

 

5.) Kültür Park

Kültür Park

Şehrin merkezinde yeşil dokusu ile içinde aslına uygun inşa edilen tarihi Dede Bahçesi, yeni amfi tiyatrosu, havuz, kapalı kermes alanı, sosyal alanları, yeni yaya yolları, 112, polis ve zabıta merkezleri ve İl Halk Kütüphanesi bulunmaktadır.1.11.Kültür Park: Şehrin merkezinde yeşil dokusu ile içinde aslına uygun inşa edilen tarihi Dede Bahçesi, yeni amfi tiyatrosu, havuz, kapalı kermes alanı, sosyal alanları, yeni yaya yolları, 112, polis ve zabıta merkezleri ve İl Halk Kütüphanesi bulunmaktadır.

 

6.) Akyokuş

Akyokuş

Konya 'yı kuş bakışı görebileceğiniz harika bir manzaraya sahip bir yerdir. Ayrıca en tepede Konya Büyükşehir Belediyesine ait Kafem restoranıyla dostlarınızla manzara eşliğinde güzel bir akşam yemeği yiyeceğiniz bir mekan.

 

7.) Alaaddin Tepesi

Alaaddin Tepesi

1941 yılında Türk Tarih Kurumu tarafından yapılan kazılar sonucu tepedeki ilk yerleşimin MÖ 3000 lerde, Erken Tunç Çağında başladığı anlaşıldı. Bu dönemden sonra sırasıyla Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de yerleşim yeri olarak kullanılmaya devam edildi. Günümüzde ise tarihi değerinin yanı sıra bir mesire yeri konumundadır.1.10.Alaaddin Tepesi: 1941 yılında Türk Tarih Kurumu tarafından yapılan kazılar sonucu tepedeki ilk yerleşimin MÖ 3000 lerde, Erken Tunç Çağında başladığı anlaşıldı. Bu dönemden sonra sırasıyla Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de yerleşim yeri olarak kullanılmaya devam edildi. Günümüzde ise tarihi değerinin yanı sıra bir mesire yeri konumundadır.

 

8.) 80 Binde Devri Alem Parkı

80 Binde Devri Alem Parkı

Durunday Mahallesi Dutlu Caddesi üzerinde yaklaşık 80 bin metrekarelik alanda yapılan park 3 bölümden oluşuyor. Masal kahramanlarının bulunduğu “Pamuk Şekeri” ve dinozor maketlerin yer aldığı “T-Reks” adlı bölüm özellikle çocukların büyük beğenisini topluyor.

 

9.) Hayvanat Bahçesi

Hayvanat Bahçesi

2005 yılında hizmete açılan ve her gün yüzlerce kişinin ziyaret ettiği Hayvanat Bahçesi, çocuklara hayvan sevgisini aşılayarak, hayvanları yakından tanımalarına olanak sağlıyor. Konya’da ilgi odağı haline gelen hayvanat bahçesindeki hayvan tür ve sayıları artırılıyor. Hayvan tür ve sayılarının artırıldığı hayvanat bahçesinde 83 türde toplam 520 hayvan barınıyor.

 

10.) Türk Yıldızları Parkı

Türk Yıldızları Parkı

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara Yolu’nda toplam 321 bin metrekarelik bir alanda yaptığı Türk Yıldızları Parkı’nda 50 metre kanat genişliğinde, 54 metre boyunda Airbus A300 tipi uçak, 12 bin metrekarelik göletin içinde restoran olarak hizmet veriyor.

 

Şimdilik 10 Tane park yeterli Konya’daki bütün parklar için aşağıdaki Kaynakta belirtmiş olduğumuz linkten inceleyebilirsiniz. Konya Rent a Car olarak sizlere Konyamızın tarihi,sosyal,sanatsal yönlerini de paylaşacağımız yazılarda görüşmek üzere…

 

Abdurrahman Türkoğlu

Genel Müdür


 

Kaynak:

http://konya.com.tr/park-alanlari/ 

https://tr.wikipedia.org/wiki/Konya

 
Konya’nın En Güzel Parkları
Konya’nın En Güzel Parkları
Konya’nın En Güzel Parkları
Konya’nın En Güzel Parkları
Konya’nın En Güzel Parkları
Konya’nın En Güzel Parkları
Konya’nın En Güzel Parkları
Konya’nın En Güzel Parkları
Konya’nın En Güzel Parkları
Konya’nın En Güzel Parkları
  • Etiketler:

TEKLİF FORMU