Dil Seçiniz
Erkekler İçin Parfüm Önerileri Top 5
Erkekler İçin Parfüm Önerileri Top 5

Erkekler İçin Parfüm Önerileri Top 5

 

14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor. Sevgilinize veya kendinize güzel bir hediye almaya ne dersiniz?

Bu makalemizde bugüne kadar erkeklerin en sevdiği 5 parfümden bahsedeceğiz.

Sıralamamız 5 ten 1 e yani kötüden iyiye olarak algılamayın, karışık bir şekilde paylaşacağız:

 

1.) Creed Aventus

Creed Aventus

İlk tercihimiz bu güne kadar en çok satılan niş kokulardan olan şık ve güzel kokusuyla Creed Aventus.

Notaları:

Üst: bergamot, kuş üzümü, ananas, elma

Orta: huş ağacı, paçuli, gül, yasemin

Alt: misk, meşe yosunu, vanilya, ambergis

 

Kokunun kalıcılığı tende 7-8 saat

Yayılım: 3-4 Saat

Mevsim: 4 Mevsim kullanılabilir.

 

Orijinal fiyatı 2500 TL olan bu kokuyu bizim tavsiye edeceğimiz açık parfüm markaları olan ve Sağlık Bakanlığı onaylı ‘Tuteste’ ve ‘Bargello’ markalarından online veya kendi şehrinizin işlek caddelerinden alabilirsiniz.

Creed Aventus’u açıklayacak olursak ilk anda ananas bombası sizi etkiliyor, meyvemsi ve hafif bir notalar ile ferah bir koku hissiyatı veriyor. Zaman geçtikçe dumansılık ile misk, meşe ve yosunun verdiği hissiyat çok kaliteli ve egzotik bir hava katıyor.

 

2.) Nicos Sculpture

Nicos Sculpture

Anlamı heykel olan ve şişesinin tasarımı güzel bir heykele benzeyen bu kokunun orijinalini Watsons, Hepsiburada ve n11 gibi sitelerden 100 TL ila 130 TL arası alabilirsiniz. Tabi yukarıda belirtmiş olduğumuz sitelerden de açık parfüm şeklinde alabilirsiniz, lakin orijinal fiyatı çok pahalı değil.

Notaları:
Üst: portakal çiçeği, mandalina, bergamot, limon

Orta: yasemin, zambak, gül, sardunya

Alt: tonka fasülyesi, amber, benzoin, sedir ağacı

 

Kokunun kalıcılığı: Tende 5-6 saat

Yayılım: 2-3 Saat

Mevsim: 4 Mevsim

Koku; ilk sıkmada turunçgiller harmanı ile sizi karşılıyor. Aradan yarım saat geçtikten sonra yasemin ve zambağın o çiçeksi kokusunu hissediyorsunuz ve sonlara doğruda tonka fasulyesinin o eşsiz kokusu teninizde kalıyor. Fark edilebilirliği yüksek ve tam anlamıyla fiyat performans ürünü olan bu parfümü sizlere tavsiye ediyoruz.

 

3.) Kenzo Pour Homme

Kenzo Pour Homme

Adı ve tarzı ile tam bir klasikleşmiş bir zamanların en çok tercih edilen aromatik ve akuatik kokusu Kenzo Pour Homme. Her ne kadar yeni versiyonları reformilasyona uğramışsa da o klasik kokusunun Dna’sını kaybetmiş değiller.

Notaları:

Üst: maun ağacı, adaçayı, bergamot, limon, denizel notalar

Orta: muskat, karanfil, ardıç karpuzu, süsen kökü, şeftali, yasemin, kimyon, zambak, gül, çam iğneleri

Alt: sandal ağacı, amber, misk, fir balzam, meşe yosunu, vetiver, sedir ağacı, laden otu

Kokunun kalıcılığı: Tende 6-7 saat

Yayılım: 3-4 Saat

Mevsim: 4 Mevsim

Kenzo Pour Homme’dan bahsedecek olursak deniz, su yosunu ile tazelik ve ferahlığı ilk koklamanızda hissediyorsunuz. Zaman geçtikçe kokunun orta kısımlarına gelip yumuşak baharatları ve biberimsi notaları hissedebiliyorsunuz. Kokunun en değerli olan kısmı ise son notaları; amber, misk ve meşe yosunu ile koku daha cazip bir hale geliyor. Her erkeğin mutlaka alması gereken bu özel kokuyu tavsiye ediyoruz.

 

 

4.) İssey Miyake L'Eau D'Issey Pour Homme

İssey Miyake L'Eau D'Issey Pour Homme

Listemizin 4. sırasında yaz için en ideal ve ferah, japon limonunu sonuna kadar hissedeceğiniz aşırı derecede çekici ve taze İssey Miyake Pour Homme’dan bahsedeceğiz.

Notaları:

Üst: bergamot, limon, tarhun, adaçayı

Orta: mine, nilüfer, hindistan cevizi, safran

Alt: misk, sardunya, servi, sandal, sedir, vetiver

Kokunun kalıcılığı: Tende 6-7 saat

Yayılım: 3-4 Saat

Mevsim: 4 Mevsim (çoğunlukla yaz aylarında)

 

Kokudan bahsedecek olursak öncelikle bu zamana kadar kokladığınız hiçbir parfüme benzemediğini iddia edebiliriz. Koku notalarından ötürü aşırı derecede rahatlatıcı ve ferah bir parfüm. Bergamot, limon ve adaçayının açılışı ile sizi mutlu ederken biraz zaman geçtikten sonra ferahlığı bozmadan ağaçsı notalar ile burunda herhangi bir parazit koku bırakmadan yavaş yavaş teni terk ediyor. Bu parfümü, yukarıdaki belirtmiş olduğum sitelerden orijinal olarak veya dolum versiyonunu alabilirsiniz. Ayrı zamanda hediye edebileceğiniz, genel beğeniye uygun bir kokuya sahip.

 

5.) Tom Ford Tobacco Vanille

Tom Ford Tobacco Vanille

Yazımızın bu kısmına kadar 4 mevsim ile yazın kullanılabilecek ve genel beğeniye uygun kokulardan bahsettik. Şimdi kışlık, ağır ve takım elbise kokusu olan Tom Ford Tabocca Vanille’den bahsedelim.

Kokudan bahsetmeden önce bu parfüm çok pahalı olduğu için (genellikle Tom Ford markası pahalıdır) bu kokunun muadili olan Zara’dan Warm Black isimli parfümü tavsiye ediyoruz. Yaklaşık 10 katlık bir fiyat farkı var ancak koku benzerliği %90 aynı diyebileceğimiz bir parfüm. Tabi ki Tom Ford daha kalıcı ve içinde tütün ve vanilya notası daha gerçekçi lakin bu fiyat farkına Zara’yı tercih edebilirsiniz.

Notaları:

Üst: tütün yaprakları, baharatlar

Orta: tonka fasülyesi, tütün çiçeği, vanilya, kakao

Alt: kuru meyveler, odunsu notalar

 

Kokunun kalıcılığı: Tende 8-9 saat

Yayılım: 4-5 Saat

Mevsim: Kış ayları veya açık havada (özel günlerde)

Koku; yazının başında bahsettiğimiz gibi oldukça özel ve tam bir takım elbise kokusu. Özel günlerinizde tercih edeceğiniz ilk parfümlerden birisi ancak kesinlikle yaz için uygun değil. İçindeki tütün ve vanilyanın verdiği sıcaklık güneşte iyi bir tercih olmaz. Kış aylarında bana sorarsanız ilk tercih edeceğiniz parfüm bu parfümdür.

Koku kategorisi olarak oryantal ve baharatlı parfüm kategorisinde bulunuyor. İçindeki tütün insanı hiç rahatsız etmiyor; meyvemsi özellikte ve ağır olmayan hafif bir tütün.

Vanilya ise çok özel ve kaliteli hissettiren gurme bir vanilya. Tütün ve vanilya sevenler için hediye olarak tercih edebileceğiniz bir parfüm. Bu parfümü fazla sıkmamanızı tavsiye ederiz; zaten kalıcılığı yüksek ve yayılımı fazla olan bu parfümü biraz abartırsanız kendinizi ve karşınızdakini rahatsız edebilirsiniz…

 

Bu yazımızda erkeklerin yaz ve kış aylarında en çok tercih ettiği parfümlerden bahsettik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

 

Abdurrahman Türkoğlu

 

Erkekler İçin Parfüm Önerileri Top 5
Erkekler İçin Parfüm Önerileri Top 5
Erkekler İçin Parfüm Önerileri Top 5
Erkekler İçin Parfüm Önerileri Top 5
Erkekler İçin Parfüm Önerileri Top 5
Erkekler İçin Parfüm Önerileri Top 5
  • Etiketler: