Dil Seçiniz
Araç İkaz Lambaları
Araç İkaz Lambaları

Bu makalemizde konya araç kiralama ve konya rent a car ‘da aracın başındayken karşımıza gelebilecek en önemli 15 araç ikaz lambalarından bahsedeceğiz.

 

1.) Lastik Basınç Uyarısı

Bu işaret aracın lastik basıncı düştüğünde ve araca zincir takmamız gerektiğinde yanar. Acilen en yakın petrol veya lastikçiye uğramanız gerekir.

 

2.)  ESP/ ASR Göstergeleri

Bu işaret normalde aktif değildir. Bu ışık yanıp söndüğü zaman araç kayıyor demektir. Özellikle karlı ve buzlu havalarda çok görürüz ve yavaşlamamız gerekir. Işık sürekli yanıyorsa araçta sıkıntı var demektir en yakın servise götürülmesi gerekir.

 

3.) ABS Fren Lambası Uyarısı

Bu işaretin sürekli yanıyorsa ABS sisteminin devre dışı kaldığının göstergesidir. Fren sistemi bu süreçte ABS’siz çalışmaya devam eder ve en yakın servise gidilmesi gerekir.

 

4.) Şarj İkaz Lambası

Eğer bu işaret yandıysa akünün boşaldığını anlamak gerekir. Aracı durdurmadan direk servise gidilmesi gerekir. Durdurursanız aracın tekrar çalışmama ihtimali vardır.

 

5.) Hararet Göstergesi

Bu uyarı yanıyorsa aracın motorunun normal seviyeden fazla ısındığı anlama gelir. Müsait bir yerde durup aracın soğumasını bekleyip motor suyunu kontrol etmeli eğer eksilmişse motor suyu ilave edip en yakın servise başvurulmalıdır.

 

6.) Diferansiyel Kilit Göstergesi

Eğer araç hızı fazla ise 1. göstergesi bu işarettir. Diğer önemli sebebi ise arka  diferansiyel kilidinde mekanik engelleme var demektir. Tabi bu işaret araç göstergelerinden en az görünen göstergelerden biridir.

 

7.) Fren Balatası Aşınma Uyarısı

Bu işaret yanıyorsa acilen servise veya oto frenciye uğrayıp, Fren balatalarını ve disklerini kontrol ettirmek gerekir.

 

8.) Motor Yağı Basıncı Uyarısı

Bu işaret yanıyorsa motor yağının basıncı düşmüş demektir. Büyük ihtimalle motor yağı değişim zamanı gelmiştir en yakın servise gidip yağ eklenmesi gerekir.

 

9.) Dizel Partikül Filtresi Uyarısı

Eğer aracınız dizelse ve filtre kurumlar ile dolduysa bu uyarı çıkar. En yakın servise gidip filtrenin temizlenmesi gerekmektedir.

 

10.) Dizel Motor Uyarısı

Sadece Dizel araçlarda olan bir ikazdır. Araçta kontak açıldıktan sonra yanar ve bu ışık söndükten sonra araç çalıştırılır eğer belli bir süre sonra sönmezse acilen servise gidilmesi gerekir.

 

11.) Emniyet Kemeri & Hava Yastığı Uyarısı

Eğer bu işaret emniyet kemerini taktığında bile yanıyorsa çok sıkıntıdır. Çünkü kaza durumunda Hava Yastığının açılmamasına sebep olur. En yakın servise gidip aracın gösterilmesi gerekir.

 

12.) Egzoz Lambası Uyarısı

Bu uyarı araç çalıştığında yanar ve belli bir süre sonra söner. Eğer araç hareket halindeyken de devam ediyorsa acilen servise götürülmesi gerekir. Bu lamya yanıkken araç sürülmesine devam edilirse aracın emisyonuna zarar verilebilir.

 

13.) Adaptif Hız Sabitleme İkaz Uyarısı

Bu uyarı düz vites araçlarda görülmez otomatik viteslerde görülür. Bu işaret yanıyorsa vites kolunun hareket etmesi için fren pedalına basmanız gerekir.

 

14.) Yakıt Miktarı Uyarısı

Bu uyarı yanıyorsa en yakın petrole gitmeniz gerekir. Aksi takdirde yolda kalabilirsiniz. :) Bu arıza yakıt aldıktan sonra bile yanıyorsa en yakın servise gitmemiz gerekir.

 

15.) Cam Yıkama Suyu Uyarısı

Bu uyarı sürekli yanarsa cam suyunuz bitti demektir. Servise gitmeye gerek kalmadan siz ekleyebilirsiniz.

 

Konya Oto Kiralama olarak bizi sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

 

Abdurrahman Türkoğlu

  • Etiketler: