Müşteri Hizmetleri


+90 (332) 322 6315

Tertemiz Araçlar İçin Neler Yapılması Lazım?

Tertemiz Araçlar İçin Neler Yapılması Lazım?

Bu makalemizde sizlere tertemiz araçlar için neler yapılması lazım onu açıklayacağız. Kültürümüzde temizliğin her zaman ayrı bir yeri vardır. Temiz ortam zihinsel olarak rahatlatıcı ve sağlığımız için de gereklidir. Aynı zamanda eşyalarımızın kullanım ömrünü de arttırmış oluruz. Araba temizliği de en az ev temizliği kadar önemli. Estetik kaygıların yanı sıra düzenli temizliği yapılmayan araçların kaporta ömrü kısalır, performansı düşer ve sağlığınız için tehdit oluşturabilir. Bu yüzden araba temizliği özen ve emek ister. Ev temizliğinin püf noktaları olduğu gibi araba temizliğinin de var. Ama araba temizliği öyle ev temizliğine benzer mi, bir cila kaç para haberin var mı diyorsanız sizi buraya alalım.

Reader’s Digest isimli dergide verilen habere göre aracınızı temizlemek ve temiz tutmak için araba şampuanlarına, cilalarına, temizleyicilerine dünyalar kadar para ödemenize yok. Evde başka amaçlarla kullandığınız ürünlerle ve ya kolayca elde edebileceğiniz karışımlarla arabanızın pırıl pırıl olmasını sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için araba temizleme yöntemleri arasından en rahat ve kolay erişebileceğiniz malzemelerden oluşan bir derleme yaptık.

1-PARLAKLIK İÇİN SAÇ BAKIM KREMİ:

Eğer arabanızın parlak görünmesini istiyorsanız, yıkama suyunun içine saç kremi ekleyin. İşin sırrı saç kreminin lanolin içermesi. Üstelik saç kreminin etkisiyle kayganlaşan arabanızın üzerine yağan ilk yağmur damlaları da akıp gider ve iz bırakmaz.

2-DÖŞEMELER İÇİN KABARTMA TOZU VE SİRKE:

Kabartma tozunu (karbonat) temizliklerde, renk açma işlemlerinde koku giderme işlemlerinde ve daha birçok işlemlerde kullanırız. Kullanıldığı alanlar saymakla bitmez. Araba iç dış temizliğinde de oldukça etkili bir maddedir. Üstelik döşemeler gibi lekelerin zor çıktığı alanlarda bile oldukça etkili. Eğer arabanızda yemek yiyenlerdenseniz döşemelerin kirlenmesi kaçınılmazdır. Beyaz sirke ve karbonatı macun kıvamı alacak şekilde karıştırın. Bu karışımla döşemelerinizi ovalayabilir ve ya paspaslarınızı fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz. macun kuruduktan sonra elektrikli süpürgeyle kalıntıları temizleyin.

NOT: Arabanızdaki kötü kokuları gidermek için de karbonat kullanabilirsiniz. Bir cam kavanoza çiçek özlerini koyun ve karbonat ekleyerek karıştırın. Kavanozun kapağına delikler açın ve arabanızda dik bir şekilde yerleştirin. Kötü kokular geçecek ve yerine mis gibi çiçek kokuları arabanızı dolduracaktır.

3-ÇAMUR LEKESİNE KOLA MUCİZESİ:

Kola da kabartma tozu gibi şaşırtıcı derece temizlikte kullanılmaya başlandı. Arabalarda ise kuru geçen mevsimlerin ardından yağan yağmurlarla birlikte camlarda oluşan çamur lekelerini kolayca temizler. Ama temizlerken mutlaka kaportaya kola gelmemesine dikkat etmelisiniz. Kolayla camınızı sildikten sonra suyla durulamayı ihmal etmeyin. Aksi halde kolanın asit özelliği sayesinde kabaran kirler yapışkan bir hâl alır.

4-CAM SİLME SUYU YAPMAK İÇİN AMONYAK:

Yaklaşık bir litre suya çeyrek fincan amonyak ekleyerek oluşturduğunuz karışımı uzun süre saklayabilirsiniz. Camlarınız kirlendikçe karışımı alın ve bir sünger yardımıyla uygulayın ve başka bir bezle kurulayın.

5-ÖN PANELLER VE TORPİDO İÇİN ZEYTİNYAĞI:

Cildimize çok iyi geldiği bilinen zeytinyağı az bir miktarda ön panele uygulandığında eskimiş görüntü azalır ve kaplamanın yenilenmesini sağlar. Yumuşak bir beze az miktarda zeytinyağı alın ve tüm yüzeye uygulayın.

6-FANLAR İÇİN DİŞ FIRÇASI :

Aracın havalandırma kanallarını temizleyebilmek için fanlarınızı son ayar çalıştırın ve diş fırçası yardımıyla temizleyin. Ayrıca kötü koku oluşumunu engellemek için hava kanallarındaki filtreyi mevsim ve kullanım şartları göz önünde bulundurarak değişimini yapmayı unutmayın. Bu aynı zamanda yakıt tasarrufu ve motor sağlığı için önemlidir.

DİP NOT: Dikkat etmeniz gereken önemli bir kural da arabanızın kendi kendine kurumasını beklememeniz. Böylece su lekesi oluşumunu önlersiniz. Kurulamak için yumuşak bir bez ve ya havlu kullanabilirsiniz. Yine aynı sebepten arabanızı çok sıcak havalarda yıkamamaya özen gösterin.

Ayrıca ev için kullandığınız temizlik maddelerini araba temizliğinde kullanmamak gerekir. Arabanın yüzeyi ve ya döşemeleri yıpranıp zarar görebilir.

İyi yolculuklar. 

 konya araç kiralama, konya rent a car, konya oto kiralama, konya araba kiralama, konya kiralık araç,  araç kiralama konya,

 rent a car konya, oto kiralama konya, konya kiralık araba, araba kiralama konya,

Konya Araç Kiralama

Konya Araç Kiralama

Konya Rent a Car

Konya Oto Kiralama

Konya Araç Kiralama

Konya Rent a Car

Konya Oto Kiralama

Konya Araç Kiralama

Konya Rent a Car

Konya Oto Kiralama

Konya Araç Kiralama
Konya Rent a Car
Konya Oto Kiralama
Konya Araç Kiralama
Konya Rent a Car
Konya Oto Kiralama