Müşteri Hizmetleri


+90 (332) 322 6315

Alkollü Araç Kullanmanın Zararları

Bu makalemizde sizlere Alkollü araç kullanmanın zararlarından bahsedeceğiz. Alkollü araç kullanmak son derecede tehlikeli ve çağımızın en büyük problemlerinden birisidir. Dünyada ölümcül trafik kazalarının %75’i alkol nedeni ile olmaktadır. İnsanlar bazen kendi araçları ile bazen ise Rent a Car’dan kiraladıkları araçlar ile alkollü yolculuk yapıyor. Herkes alkollü araç kullanmanın nelere gebe olduğunu gayet iyi biliyor fakat gene de alkollü araç kullanmaktan vaz geçmiyorlar. Alkollü araç kullanarak hem kendi hayatlarını hem sevdiklerininkini hem de aynı yolu kullanan sayısız yaya ve sürücüyü riske atıyorlar. Alkollü araç kullanmanın eninde sonunda birilerine zarar vereceğini unutmayın ve alkollü araç kullanmadan önce bir daha düşünün diyoruz.

Alkolün Sürücülük Becerileri Üzerine Etkisi

Sürüş üçün yasal alkol limiti belirlenirken bilimsel araştırmalar baz alınır fakat sürüş esnasında alkol limitinizin yasal limitin altında olması kaza yapma riskinizi artırmadığı anlamına gelmez. Alkol oranınız ne kadar az olursa olsun kaza yapma riskinizi her zaman artırır. Tamamen dinç bir halde iken bile insanların dikkati çok çabuk dağılabiliyor ve büyük kazalar meydana gelebiliyor. Alkolün vücudu uyuşturma etkisinin olduğuna göre kaza riskini artırdığını anlamak işten bile değil. Ülkemizde yasal alkol limiti 0,50 promildir bu de kanın alkol oranının %0,025'in üstüne çıkmaması gerektiğine işaret eder.

Alkolün vücuttaki bazı etkiler şunlardır;

 • 1) Görüşü bulanıklaştırır
 • 2) Koordinasyon problemleri meydana getirir
 • 3) Aşırı tüketim halinde bilinç kaybına yol açar
 • 4) Yüksek miktarda alınması ani kalp durmasına yol açabilir
 • 5) Kan şekerini düşürür, vücuda aşırı yorgunluk hali getitrir.
 • 6) Konsantrasyonu engeller

Bu etkilere bakınca alkolün trafik kazalarına sebep olması çok şaşırtıcı değildir. www.trafik.gov.tr den alınan bilgilere göre, promil ölçüm değerlerinin vücut ve davranış üzerine etkisi ise şöyledir;

Yaptırımları

Alkollü araç kullanmanın yasalarca caydırıcı yaptırımları vardır. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 48/5 maddesine göre yasal alkol limitini aşan sürücüler para cezası alır, araç trafikten men edilir ve sürücü belgesine el konulur. Sürücü aynı hatayı bir daha yaparsa para cezası, trafikten men ve 2 yıl süre ile sürücü belgesine el konulur. Sürücü 3. Kez yasal limiti aşarsa, bu kez ehliyetine 5 yıl süre ile el konulur ve en az 6 ay hapis cezası verilir. Bunlara ek para cezası ve trafikten men cezası da vardır tabii ki.

Gayet açık ve net ki alkollü araç kullanmak hem psikolojik, hem fizyolojik olarak hem de yasalar gereğince kötü ve yasak bir eylem. Trafik kazaları incelendiğinde meydana gelen kazaların genelde bir anlık dikkatsizlik sonucu oluştuğu görülmektedir. Alkol alan kişinin az ya da çok dikkatinin dağıldığı için aslında güvenli alkol limiti diye bir şey yoktur. En doğrusu aracımızı alkolsüz kullanmaktır. Gelin hem sevdiklerinizi, hem diğer insanları hem de kendinizi bir ihmal sonucu kurban etmeyin.

 • Bakara Suresi, 219. ayet: Sana içkiyi ve kumarı sorarlar. De ki: "Onlarda hem büyük günah, hem insanlar için (bazı) yararlar vardır. Ama günahları yararlarından daha büyüktür." Ve sana neyi infak edeceklerini sorarlar. De ki: "İhtiyaçtan artakalanı." Böylece Allah, size ayetlerini açıklar; umulur ki düşünürsünüz;
 • Maide Suresi, 90. ayet: Ey iman edenler, içki, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytanın işlerinden olan pisliklerdir. Öyleyse bun(lar)dan kaçının; umulur ki kurtuluşa erersiniz.
 • Maide Suresi, 91. ayet: Gerçekten şeytan, içki ve kumarla aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi, Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?
 • Yunus Suresi, 4. ayet: Sizin tümünüzün dönüşü O'nadır. Allah'ın va'di bir gerçektir. İman edip salih amellerde bulunanlara, adaletle karşılık vermek için yaratmayı başlatan, sonra onu iade edecek olan O'dur. İnkar edenler ise, küfürleri dolayısıyla, onlar için kaynar sudan bir içki ve acı bir azap vardır.
 • Nahl Suresi, 67. ayet: Hurmalıkların ve üzümlüklerin meyvelerinden kurdukları çardaklarda hem sarhoşluk verici içki, hem güzel bir rızık edinmektesiniz. Şüphesiz aklını kullanabilen bir topluluk için, gerçekten bunda bir ayet vardır.
 • Kehf Suresi, 29. ayet: Ve de ki: "Hak Rabbinizdendir; artık dileyen iman etsin, dileyen inkar etsin. Şüphesiz Biz zalimlere bir ateş hazırlamışız, onun duvarları kendilerini çepeçevre kuşatmıştır. Eğer onlar yardım isterlerse, katı bir sıvı gibi yüzleri kavurup-yakan bir su ile yardım edilirler. Ne kötü bir içkidir o ve ne kötü bir destektir.
 • Saffat Suresi, 67. ayet: Sonra kendileri için onun üzerinde kaynar su karıştırılmış bir içkileri de vardır.

 

 

 konya araç kiralama, konya rent a car, konya oto kiralama, konya araba kiralama, konya kiralık araç,  araç kiralama konya,

 rent a car konya, oto kiralama konya, konya kiralık araba, araba kiralama konya,

Konya Araç Kiralama

Konya Araç Kiralama

Konya Rent a Car

Konya Oto Kiralama

Konya Araç Kiralama

Konya Rent a Car

Konya Oto Kiralama

Konya Araç Kiralama

Konya Rent a Car

Konya Oto Kiralama

Konya Araç Kiralama
Konya Rent a Car
Konya Oto Kiralama
Konya Araç Kiralama
Konya Rent a Car
Konya Oto Kiralama