Müşteri Hizmetleri


+90 (332) 322 6315

Konya Gezilecek Yerler Listesi

Şimdi Sizlere Konya'da Gezilecek yerlerin listesini sunacağız.

Konya denince akla büyük yüzölçümü, yemekleri ve büyük İslam alimi Mevlana Celaleddin Rumi gelse de aslında Konya’da gezilip görülmesi gereken oldukça farklı yer var.

Eğer gezi planlarınız arasında bir Konya turu varsa yazımızı dikkatli okuyun ve mümkünse planınızı da yaz aylarına bırakmadan bahar aylarında yapın. Zira iklimi gereği kışları ne kadar soğuksa, yaz aylarında da bir o kadar bunaltıcı olabiliyor.İsterseniz tura başlayalım.

Kaynak:Seyahat Dergisi

 

Mevlana Müzesi ve Türbesi:

konya mevlana


Konya’da gezilecek yerler listemizin başında Mevlana Celaleddin Rumi’nin kabrinin de bulunduğu türbe de aynı zamanda orta/küçük ölçekte bir de müze var. Ancak burayı ziyaret ederken eğer Mevlana ile bir gönül bağınız yoksa müzeden çok fazla keyif alabileceğinizi söylemek yanlış olur.

Mevlana Müzesi’ne ulaşım içinse şehir içinde yer alan tramvay hattını kullanabilirsiniz. Şahsi aracınızla gelmişseniz de şehir merkezi tabelalarını takip ederseniz bir süre sonra türbenin de tabelaları karşınıza gelecektir.
 

 

 

Sille Köyü:

konya sille


Değeri henüz yeni anlaşılabilmiş yerlerden birisi. Son yıllarda restore edilmeye başlayan köyün tarihi Büyük Selçuklu Devleti’nden daha da eskilere dayanıyor. Köyde ayrıca 1500 yıl öncesinden günümüze kadar gelen bir de kilise var ve tam da bu kilisenin karşısında Türkiye’nin ilk zaman müzesi yer alıyor. Sille Köyü için en az bir gününüzü ayırıp burada konaklamanız daha doğru olacaktır. Toplu ulaşım ile şehir merkezinden buraya otobüsler olsa da ulaşım için en doğru tercih şahsi aracınız olacaktır.

 

 

Konya Selimiye Camii:

konya selimiye camii


Selimiye Camii, Konya’da gezilecek yerler listemizde.Mimar Sinan’ın eseri olduğu düşünülen caminin Şehzade Selim tarafından yaptırıldığı bilinir. Konya’nın en özel tarihi eserlerinden birisi olan Camii bu güne dek çok iyi bir şekilde korunarak gelmiş olması ile de ünlüdür. Mevlana Müzesi’ne yürüyüş mesafesinde olan Cami etrafında ayrıca yerel satıcılardan da alışveriş yapmak mümkündür.

 

 

İnce Minare Medrese ve Müzesi:

konya ince minare


Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykavus zamanında vezir olan Sahip Ata Fahrettin Ali’nin hadis ilmi öğretilmesi için inşa ettirdiği yapı günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. İçerisindeki eserler kadar yapının kendisi de bir sanat eseri özelliği taşımaktadır ve duvarlarındaki işlemelerle oldukça nadir mimari örneklerden birisidir.

 

 

Alaaddin Tepesi:

konya alaaddin tepesi


Konya’da gezilecek yerler listemizde sonraki durağımız Alaaddin Tepesi.Rivayetlere göre Sultan Alaaddin tarafından halktan vergi yerine toprak istenmesi ile büyük bir yığın oluşturulmuş ve tepe bu şekilde oluşmuştur. Tepe şehrin bugünkü halinin en merkezi yerindedir ve üzerinde çay bahçeleri, parklar ve Keykubat Camii de bu tepenin üzerinde yer alır. Ayrıca Dünya’nın en büyük döner kavşağı olarak da bilinir.

 

 

Kilistra Antik Kenti:

konya klistra antik kenti


Konya’da Hatunsaray Gökyurt Köyü’nün sınırları içerisinde yer alan antik kentin geçmişinin M.Ö. 1.yy’a kadar dayandığı tespit edilmiştir. Kapadokya benzeri bir yaşam alanının ortaya çıkarıldığı Kilistra’da halen çalışmalar da devam etmektedir ve Dünya’nın sayılı değerlerinden birisi olmasına rağmen yeteri kadar ilgi görmemiştir. Şehirde şapeller, kilise, sarnıç ve birçok özel yaşam alanını gezip görmek mümkündür.

 

 

Beyşehir Gölü:

konya beyşehir gölü


Türkiye’nin en büyük gölleri arasında yer alan Beyşehir gölü, Konya’da gezilecek yerler arasında bulunan noktalardan birisi.Gölde bulunan plaj ile serin suların tadını çıkarabilirsiniz

 

 

Yerköprü Mağarası:

konya yerköprü mağarası


5000 metre uzunluğundaki mağara, Göksu nehrinin akış yolu üzerindedir ve şelaleleri ile inanılmaz bir görsel şölen sunar. Ancak buraya yapılacak olan ziyaretlerin profesyonel rehberler eşliğinde olmasında yarar vardır.

 

 

Çatalhöyük:

konya çatalhöyük


Konya’nın Çumra ilçesinde yer alan antik kent Dünya’daki bilinen ilk yerleşim yeri olarak kabul görmüş durumda. Son yıllarda ancak hak ettiği değeri görmeye başlayabilen şehrin üzeri kapatılmış durumda ve ayrıca buradan çıkan eserlerin sergilendiği bir alanda mevcut. Ancak buraya toplu taşıma ile ulaşmanız biraz zor; bu yüzden özel aracınızın olmasında yarar var.

 

 

Tuz Gölü:

konya tuz gölü


Ülkemizin tuz ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan tuz gölü, Konya’da gezilecek yerler arasında bulunuyor.Tuz gölünde yürüyüş yapabilir ve gölde bulunan minerallerin cildinizi beslemesini sağlayabilirsiniz

 

 

Aygır Dibi Şelalesi:

konya aygırdibi şelalesi


Toros dağlarının eteklerinde bulunan Çarşamba çayının ilk çıkış yeri olan süper bir yerdir.Doğayı sevenler için hayran kalınacak bir yerdir.

 

 

 konya araç kiralama, konya rent a car, konya oto kiralama, konya araba kiralama, konya kiralık araç,  araç kiralama konya,

 rent a car konya, oto kiralama konya, konya kiralık araba, araba kiralama konya,

Konya Araç Kiralama

Konya Araç Kiralama

Konya Rent a Car

Konya Oto Kiralama

Konya Araç Kiralama

Konya Rent a Car

Konya Oto Kiralama

Konya Araç Kiralama

Konya Rent a Car

Konya Oto Kiralama

Konya Araç Kiralama
Konya Rent a Car
Konya Oto Kiralama
Konya Araç Kiralama
Konya Rent a Car
Konya Oto Kiralama